INFORMACJA DLA RODZICÓW (format .pdf)

ZOBACZ FILM

Turawa, 20 lutego 2012 r.

INFORMACJA PRASOWA
Akcja “Warto być dobrym” wystartowała!

Publiczne Gimnazjum w Turawie razem z 1500 innymi placówkami z całej Polski, w których uczy się blisko 0,5 mln dzieci, bierze udział w akcji “Warto być dobrym”, organizowanej przez Stowarzyszenie “Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Jest to unikalne i innowacyjne przedsięwzięcie, które łączy w sobie promowanie wśród dzieci dobrych postaw z ciekawym podejściem do fundraisingu na rzecz projektów edukacyjnych w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu.

Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem akcji jest konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Od początku semestru do końca roku dzieci rywalizują w spełnianiu dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy będą wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły zostanie rozlosowany rower.

Akcje, którą wymyśliło Stowarzyszenie “Przyjazna Szkoła”, po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W bieżącym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy realizuje ją w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny “Akademia Umysłu 2” do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna, przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek, jednak tylko jedną na szkołę. Oczywiście szkoła to miejsce, w którym uczą się dzieci, więc to, co może się znaleźć na takiej naklejce, dokładnie określa regulamin sponsora. Cała akcja jest koordynowana przez infolinię, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich szczegółach. 10 najlepszych szkół, które będą miały najwyższy współczynnik dzieci, które wywiązały się z deklarowanych zadań do wszystkich uczniów, otrzyma po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej, który wybiorą dzieci.

Dobro potrzebuje wsparcia i promocji w świecie konsumpcji i pogoni za sensacją. Taka akcja to bardzo wiele pozytywnej energii i pomocy w jego krzewieniu wśród dzieci. Dzięki niej młodzież uświadamia sobie, że pomaganie innym jest ważne, daje satysfakcję i czyni nas szczęśliwymi. Nie zrobilibyśmy jej bez wsparcia sponsorów. Wierzymy, że skoro dzieci stać na takie poświęcenie, to inni też będą chcieli wesprzeć tak dobrą akcję, by za rok objąć nią coraz więcej szkół. Wyszliśmy jednak z założenia, że zamiast zdobywać od kilku dużych firm po kilka milionów złotych, lepiej będzie dać szansę każdemu do przyłożenia ręki do czynienia dobra, a w szczególności osobom fizycznym i firmom lokalnym, gdzie to dobro jest czynione. Bo zrealizować taką akcję przy wsparciu tysięcy mniejszych podmiotów i osób fizycznych – da lepszy i trwalszy efekt, by zarażać dobrem ” – mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia “Przyjazna Szkoła”.

Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", które ma już 10 lat, jest największą organizacja pozarządowa działająca w sektorze edukacji w Polsce, swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i 7600 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, przekazując im całe środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl, a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.

Udział w akcji zadeklarowali uczniowie Publicznego Gimnazjum w Turawie. Wiadomości na temat akcji znajdziecie Państwo na stronie szkoły: g_turawa@wodip.opole.pl.

Akcja “WARTO BYĆ DOBRYM”

Szanowni Państwo, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Turawie od stycznia do maja br. uczestniczą w ogólnopolskiej akcji “Warto być dobrym”, której celem jest kreowanie w młodych ludziach pozytywnych postaw, uczenie szacunku dla starszych, słabszych i potrzebujących pomocy. Akcja ta promuje właściwe zachowania prospołeczne, ekologiczne i wolontariat jako drogę do samorealizacji. Główną nagrodą dla najlepiej działających uczniów jest rower górski marki Kross ufundowany przez Stowarzyszenie “Przyjazna Szkoła”.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich sołtysów i stowarzyszeń działających na terenie Gminy Turawa, aby udzielać uczniom naszego gimnazjum informacji o osobach potrzebujących pomocy, o placach zabaw i miejscach wiejskich spotkań wymagających utrzymania w czystości, o które może zadbać nasza młodzież.

Pragniemy gorąco zachęcić do współpracy rodziców naszych uczniów. Mobilizujcie i dopingujcie swoje pociechy do wzięcia udziału w tej szczytnej akcji. Niech to będzie kolejny dobry krok na drodze wychowania.

Każdy dobry uczynek na rzecz drugiej osoby, środowiska czy grupy osób jest zapisywany w dzienniczku dobrych uczynków, które już zostały przekazane młodzieży. Wpisy będą decydować o zdobyciu nagrody głównej. Jednak najważniejszą jest korzyść wynikająca z kształtowania właściwych humanitarnych postaw, co z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu naszych dzieci.

Jeszcze raz prosimy o szerokie wsparcie naszych działań.

Pedagog szkolny

Pomagamy zwierzętom

Jednym z zadań, jakie realizuje w ramach akcji “Warto być dobrym” młodzież z PG w Turawie, jest niesienie pomocy zwierzętom. Nasi uczniowie zebrali karmę dla zwierząt ze schroniska w Opolu.

W dniu 28 lutego naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele tego schroniska. Przyjechali na spotkanie, w czasie którego opowiadali o pracy w schronisku, losie porzuconych, skrzywdzonych zwierząt. Goście zachęcali młodzież do wolontariatu na rzecz zwierząt z tej placówki. Warto wspomnieć, że taką działalność podjęli już wcześniej niektórzy z naszych uczniów.

Spotkanie zakończyło się przekazaniem zebranej przez uczniów karmy dla zwierząt i niespodzianki przygotowanej przez klasę Ib – collage’u z wierszami autorstwa ich wychowawczyni Agnieszki Waluś, które ukazują relacje między światem ludzi i zwierząt.

Canis

Każdy powinien mieć

obok siebie ciepłą dłoń

która podsunie miskę wody

ukoi cierpienie

przegoni zły los

Nikt nie powinien

być sam

obolały od ciągłej wędrówki

głodny

miłości

- powtarzam ciągle

kuląc kusy ogonek

Przebieram szybko zmarzniętymi łapkami

odrzucony

pędzę ulicami

szukam

Psiego Raju

Agnieszka Waluś

Empatia

Przyszły na świat nocą

trzy kudłate istnienia

Ostrożnie biorę w dłonie

ciepłe drżące życie

zielone oczy zwężonymi źrenicami

uważnie śledzą każdy mój ruch

“Odda?”

“A może zabierze?!”

“Oddaj!!” – błagalnie mruczy w głowie

koci niepokój

Delikatnie układam przy miękkim boku

puchatą kruchość

Westchnienie ulgi

Patrzymy sobie głęboko w oczy

pełne zrozumienia

tylko gatunkowo różne

Matki

Agnieszka Waluś

Podsumowanie akcji

07.06.2012 r. odbyło się podsumowanie akcji „ Warto być dobrym”. Uczniowie, którzy wzięli w niej udział, przez cały rok szkolny wykonywali zadania w trzech dziedzinach: „Ja i bliźni”, „Ja i społeczność” oraz „Ja i świat”. Siedemnastu uczniów z naszej szkoły dotrwało do końca . Udzielali się nie tylko w szkole, ale i w swoich miejscowościach, pomagali osobom starszym , opiekowali się maluchami, dbali o porządek. Uczniowie Ci wzięli udział w losowaniu nagrody głównej, którą był rower. W czwartek w obecności społeczności szkolnej obyło się losowanie. Rower wygrała uczennica klasy IIId Elżbieta Pielawa – GRATULUJEMY!!!
Uczniowie, którzy tak aktywnie przez cały rok pracowali, otrzymali drobne podarunki, gratulujemy im też chęci czynienia dobra, a byli to:
Michał Wilk, Fabian Schwientek, Grzegorz Łukaszun, Aaron Kulasza, Marcel Leluszko, Kamil Jasiński, Mateusz Mazur, Dawid Karwat, Michael Danisz, Markus Bastek, Klaudia Balcer, Patrycja Bal, Nikola Gabryś, Marcin Czernia, Sebastian Pytel, Żaneta Nowak, Elżbieta Pielawa.